آزمایش موفق نخستین بالابر فضایی

 

فناوری  - یک روبات بالارونده که با لیزر تغذیه می‌شود، توانست پس از پنج سال جایزه نهصدهزار دلاری رقابت‌های فناوری بالابر فضایی ناسا را از آن خود کند و مشکلی جدی در ساخت بالابرهای فضایی را حل کند.

ذوالفقار دانشی: مدت‌هاست که پژوهشگران پیشنهاد کرده‌اند برای جابجایی فضانوردان بین سطح و مدار زمین از سیستم‌هایی شبیه به بالابر استفاده شود؛ اما چنین ابزاری نیازمند نصب کابل سبک و مستحکمی است که یک انتهای آن در استوای زمین و انتهای دیگر هزاران کیلومتر بالاتر به وزنه‌ای تعادلی در مدار زمین قرار بگیرد. نیروی گریز از مرکزی که دراثر دوران وضعی زمین ایجاد می‌شود، این کابل را می‌کشد و سبب می شود که یک روبات بتواند روی آن


ادامه مطلب
نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

فناوری هولوگرام در خبر تلویزیونی

تازه‌ترین شگردهای مهندسی افکار عمومی‌ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به کار گرفته شد. این شیوه‌ها ممکن است دست کم تا دو سه سال دیگر به دانشکده‌های ارتباطات راه پیدا نکند. بهره‌گیری از هولوگرام یک بار دیگر تحولی در تعریف خبر را رقم خواهد زد.

سی ان ان در حوزه فناوری نوین نیز برای نخستین بار از هولوگرام (HOLOGRAM) در خبر تلویزیونی استفاده کرد.

در میان ناباوری میلیون‌ها بیننده خانم جسیکا یلن (jessica yellin) خبرنگار سی ان ان که
ادامه مطلب
نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

  هند موشک هاي بالستيک خود را به ليزر مجهز مي کند

 

دهلي نو- هند در نظر دارد ليزر روي سيستم سلاح را به عنوان بخشي از دفاع موشکي بالستيک خود توسعه دهد تا موشک هايي که به سمت کشور پرتاب مي شوند، اندکي پس از شليک، رهگيري و منهدم گردند.

به گزارش ايرنا از دهلي نو، مدير برنامه هاي سامانه دفاع هوايي شرکت توسعه و تحقيقات دفاعي کشور هند ( DRDO ) طي سخناني در تشريح اين مطلب گفت: اگر شما ليزري روي سامانه مستقر بر روي سکوهاي پرتاب هواپايه و حمل با کشتي داشته باشيد، آن مي تواند با سرعت نور به پرواز

   


ادامه مطلب
نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

استفاده از لیزر مادون قرمز در ردیابی مالاريا

 

مالاریا بیماری عفونی ناشی از گزش پشه از جنس آنوفل می باشد که از طریق انتقال انگل مالاریا از جنس پلاسمودیوم ایجاد می شود. این بیماری در اکثر نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری کره زمین رایج می باشد.   هر ساله 350 تا 500 مورد جدید عفونت به این انگل و یک تا سه میلیون مرگ و میر در سراسر جهان گزارش می گردد. اکثر موارد مرگ و میر در نواحی اطراف صحرای آفریقا به وقوع می پیوندد که نیاز به پرسنل آشنا و امکانات تشخیصی


ادامه مطلب
نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

جایگزین مصنوعی پوست با کمک لیزر در کشور ساخته شد

 

تهران - خبرگزاری ایسکانیوز: به همت پژوهشگران دانشگاهی نوعی جایگزین مصنوعی جدید پوست با کمک لیزر و استفاده از پلیمرهای زیستی و صناعی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شد.

به گزارش روز یکشنبه گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران"ایسکانیوز"، دکتر حمید کشوری، دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح با اشاره به اهمیت و کارکردهای ویژه پوست در بدن خاطر نشان کرد: هدف از اجرای این پروژه بدیع، طراحی


ادامه مطلب
نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

آزمایش موفقیت آمیز انتقال فوق سریع داده ها با کمک سیستم ارتباطی لیزری

 

دانشمندان آلمانی یک سیستم ارتباطی لیزری را توسعه و مورد آزمایش قرار داده اند که داده ها را با سرعت 100 برابر بیشتر از امواج رادیویی انتقال می دهد. به گزارش خبرگزاری مهر، محققان موسسه فناوریهای لیزری فرانهوفر و مرکز هوافضای آلمان فناوری جدیدی را توسعه داده اند که می تواند با کمک لیزر داده ها را با سرعت 100 برابر سرعت امواج رادیویی منتقل کنند. این سیستم ارتباطی روی ماهواره آلمانی TerraSar-X و ماهواره آمریکایی Nfire آزمایش شد. با کمک این فناوری لیزر اطلاعات بین این ماهواره با سرعت نور جابجا شدند و بیش از 5 هزار کیلومتر را بدون حتی یک خطا پوشش دادند. این لیزر در مدت یک ساعت توانست حجمی از اطلاعات به میزان اطلاعات موجود در 400 "دی وی دی" را انتقال دهد. براساس گزارش روزنامه گاردین، پیش از اینکه این سیستم روی ماهواره ها نصب شود تنظیم کننده هایی که محتوی لیزر بودند در شرایط حضور پرتوهای گاما، شتاب و دمای بالا مورد آزمایش قرار گرفتند. این تنظیم کننده های لیزر درابعاد یک قوطی کبریت بوده و تنها 130 گرم وزن دارند

منبع

نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

آزمایش لیزری برای انجام گداز هسته

 

قوی ترین لیزر جهان توانسته است دمای ماده ای را به 10 میلیون درجه سانتیگراد که داغ تر از سطح خورشید است برساند. لیزر والکان (Vulcan) واقع در بریتانیا انرژی معادل 100 برابر کل تولید الکتریسته جهان را در نقطه ای به اندازه چند میلیونیوم متر متمرکز کرد. دانشمندان در مقاله ای در New Journal of Physics گفتند می توانند چنین شرایطی را در مدتی کوتاه یعنی کسری از یک ثانیه ایجاد کنند. این آزمایش مفهومی علمی را به نمایش گذاشت که می تواند در ساخت راکتورهای آینده که با همجوشی هسته ای کار می کند نقش کلیدی داشته باشد. بریتانیا پیشنهاد ساخت تاسیسات لیزری حتی قوی تری موسوم به "هایپر" (High Power laser Energy Research) را داده است که امکان همجوشی لیزری به عنوان یک منبع بالقوه انرژی را محک خواهد زد. پروفسور پیتر نورِیز از آزمایشگاه "روترفورد اپلتون" در آکسفوردشایر که این آزمایش در آن انجام شد گفت: "هایپر یک تاسیسات پیشنهادی در ابعاد خیلی بزرگ است، بنابراین باید ابتدا مطمئن شویم که درک ما درست است.

منبع

نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

با استفاده از لیزر، محققان ایرانی به افتخار جدیدی در حوزه چشم‌پزشكی دست یافتند

 

باور جهش قابل توجه كشور در حوزه چشم پزشكی و حذف فاصله‌های ایران با سطح علم چشم پزشكی در كشورهای توسعه‌یافته دنیا فقط با دانستن این نكته كه «تقریباً 15 سال است هیچ بیمار چشمی به خارج از كشور برای درمان فرستاده نمی‌شود» دیگر برایتان سخت و دور از ذهن نخواهد بود‌.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

مهمات‌ هدايت‌ شونده‌ ليزري‌ 

 اينگونه‌ مهمات‌ يا بصورت‌ بمب‌ و يا بصورت‌ گلوله‌ مي‌باشند كه‌ از گلوله‌هاي‌ اين‌ نوع‌ مي‌توان‌ به‌ گلوله‌ كراسنوپل‌ روسي‌ ياگلوله‌ كاپرهد آمريكايي‌ اشاره‌ كرد ليكن در مورد بمب‌ها، اصولا با قرارداد يك‌ كيت‌ هدايت‌ و نصب‌ يك‌ جستجوگر ليزري‌ بر روي‌بمب‌هاي‌ همه‌ منظوره، مي‌توان آنها را به‌ بمب‌هاي‌ هدايت‌ شونده‌ ليزري‌ تبديل‌ نمود. كه‌ كيت‌ هدايت‌ يك‌ پردازشگرمحاسباتي‌ است‌ كه‌ عمل‌ هدايت‌ و توليد فرامين‌


ادامه مطلب
نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

چالش‌هاي فني توسعه‌ي سلاح‌هاي ليزري مورد استفاده درجنگ ستارگان

چالش‌هاي فني توسعه‌ي سلاح‌هاي ليزري نه‌تنها شامل وسايل توليد اشعه‌ي ليزر، بلكه شامل وسايل نوري مرتبط و جهت‌دهنده‌هاي پرتو ليزر نيز مي‌شود. تحليل سامانه‌هاي ليزر پرانرژي شامل آزمايش كارآمدي تسليحات نيز مي‌شود. اين امر نيز به نوبه‌ي خود شامل آزمايش انتشار پرتوي نور به سمت هدف و ميزان تأثيرگذاري آن بر هدف مي‌باشد. همچنين سامانه‌هاي ليزري بايد به‌گونه‌اي مهندسي .....


ادامه مطلب
نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

عکس از سلاح های لیزری سه شنبه 1387/01/20 16:28

عکس از سلاح های لیزری

با سلام

بعد از چند پست مطلب در مورد لیزرهای نظامی لازم دونستم تا چند عکس زیبا از این سلاح هی مخرب را در وبلاگ قرار بدم. امیدوارم که از این عکس ها خوشتان بیاید.

برای مشاهده عکس ها به ادامه مطلب بروید

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

مهمات‌ هدايت‌ شونده‌ ليزري‌ 

اينگونه‌ مهمات‌ يا بصورت‌ بمب‌ و يا بصورت‌ گلوله‌ مي‌باشند كه‌ از گلوله‌هاي‌ اين‌ نوع‌ مي‌توان‌ به‌ گلوله‌ كراسنوپل‌ روسي‌ ياگلوله‌ كاپرهد آمريكايي‌ اشاره‌ كرد ليكن در مورد بمب‌ها، اصولا با قرارداد يك‌ كيت‌ هدايت‌ و نصب‌ يك‌ جستجوگر ليزري‌ بر روي‌بمب‌هاي‌ همه‌ منظوره، مي‌توان آنها را به‌ بمب‌هاي‌ هدايت‌ شونده‌ ليزري‌ تبديل‌ نمود. كه‌ كيت‌ هدايت‌ يك‌ پردازشگرمحاسباتي‌ است‌ كه‌ عمل‌ هدايت‌ و توليد فرامين‌ كنترلي‌ را انجام‌ مي‌دهد.

 

بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب
نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

ساخت سیلندر روتوگراور با استفاده از پرتو لیزر

امروزه، استفاده از روش لیزر مستقیم(۱ (DLS) ( برای ساخت سیلندر رتوگراور به سرعت در حال گسترش است.

در این فرآیند با آبکاری لایه‌های روی و کرم، دوام و ساختار مناسب برای چاپ گراور حاصل گردیده و با استفاده از شیوه جدید پردازش تصویر(۲ SHC (، شکل هندسی حفره‌ها و در نتیجه ترام حاصل از آن‌ها، کاملاً بهینه گردیده است. کنترل فعال و مداوم متغیرهای پرتو لیزر، توانایی ایجاد حفره‌هایی با سطح و عمق کاملاً مستقل را فراهم کرده‌اند.

 

بقیه در ادمه مطلب


ادامه مطلب
نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

سلاح های لیزری شنبه 1386/11/20 8:35

سلاحهای لیزری!

دید کلی

نابود نمودن دشمن از راه دور ، با جریانی از ماده‌ای مرگبار ، مدتها موضوع داستانهای علمی - تخیلی بوده است. آیا می‌توان آن را به واقعیت درآورد؟ فیزیک نیرنگ باز است، اما سرمایه گذاریهای ارتش ایلات متحده حاکی از آن است که آنها تصمیم گرفته‌اند سلاحهای تشعشعی را بوسیله کلیفوردبیل به واقعیت در آورند. در دهه 70 میلادی ، زمانی که کاپیتان کرک ستاره تلویزیون بود، فن آوران معتقد بودند که تا سال 1997 تخیلات علمی به آن واقعیاتی علمی تبدیل می‌شوند و سلاحهای دستی لیزری ، تولید خواهند شد.

مشکلات عمده

مشکل عمده سلاحهای لیزری ، فن آوری آنهاست. در حال حاضر این سلاحها به اندازه یک اتوبوس هستند و در ضمن لیزرهای پر قدرت به توان الکتریکی و شیمیایی بالایی نیازمندند. انرژی الکتریکی ، گازهای شیمیایی را تحریک می‌کند و بدین ترتنیب اتمهای گاز برانگیخته شده ، میزان انرژی بالاتری پیدا می‌کنند و شعاع لیزری ساطع می‌شود (لیزر منبعی است از گرما و نور به شکل امواج همسان ممتد یا متناوب).

کاربرد نظامی لیزر

از زمان اختراع لیزر در سال 1960، کاربردهای نظامی انرژریهای هدایت شده ، طراحان دفاعی را به دلیل ویژگیهایی همچون نامحدود بودن مهمات و توانایی تخریب فراوان و کنترل از راه دور ، هیجان زده ساخت. همراه با روند تکامل لیزرها ، مجموعه‌ای از کاربردها از چاقوهای جراحی لیزری گرفته تا دستگاههای خودکار پخش موسیقی با دیسکهای فشرده ، ساخته شدند. البته هنوز هم سلاحهای تشعشعی که بتوانند تانکها را ذوب کنند، صورت واقعیت به خود نگرفته‌اند و هم اکنون استفاده نظامی از لیزرها ، محدود به هدف گیری و اندازه گیری مسافت به منظور افزودن بر دقت گلوله‌های تفنگ و توپ و نیز بمبهاست. در طی دهه 70 و 80 میلادی ، وزارت دفاع ایالات متحده با انجام آزمایشهای گوناگونی ، سلاحهایی با انرژی هدایت شده را مورد بررسی قرار داد. این امر با این کار مشهور دفاع استراتژیک ریگان به اوج رسید، اما با فروکش کردن جنگ سرد ، بودجه سلاحهای لیزری نیز کاهش یافت و بدین لحاظ تا کنون تنها نمونه‌های کاربردی اندکی از آنها ساخته شده است.

ولی در هر حال ، این نمونه‌ها توان تخریبی انرژیهای هدایت شده را به اثبات رساندند. در سال 1976 ارتش ایالات متحده یک لیزر دی اکسید کربن را بر قایقی نصب کرد و با استفاده از آن هدفی را که با سرعتی یکنواخت و در فاصله چند صد متری حرکت می‌کرد نابود ساخت. در دهه 80 نیروی دریایی ایالات متحده ، قدرت لیزر Miracl (مخفف لیزر شیمیایی میان - فروسرخ) خود را در انهدام موشکها از فاصله دور به نمایش گذاشت. در حال حاضر لیزرهای کلاس مگاوات فلوراید دوتریم ، میراکل بسیار مورد توجه مجریان برنامه مشترک آمریکا و رژیم صهیونیستی در ساخت نوعی سیستم دفاع هوایی برای محافظت شمال فلسطین اشغالی از حملات موشکی مبارزان است.

لیزرهای ضد اسکاد

لیزرهای ضد اسکاد نیروی هوایی ایالات متحده اشعه‌ای به ضخامت یک تیر تلگراف دارد. به نظر میلز هولومن رئیس علوم تسلیحاتی فرماندهی موشکی ارتش آمریکا ، لیزرهای شیمیایی آنقدرها هم کارآمد نیستند. قدرت اشعه آنها یک دهم انرژی مورد نیاز برای پمپ سلاح است و همین امر موجب بزرگی دستگاهها می‌شود. اشعه لیزر ، بعد از طی چند کیلومتر متلاشی و تجزیه می‌شود و این امر در مسافتهای طولانی مشکلاتی را بوجود می‌آورد. با این حال برنامه‌هایی در حال اجراست تا لیزرها را به کاربردهای نظامی وارد سازند. اولین هواپیمایی که به سلاحهای تشعشعی مجهز می‌شود چیزی جز جنگنده استیلت خواهد بود و برای این منظور هواپیمای بولینگ 747 ترجیح داده می‌شود.

نیروی هوایی آمریکا با تیمی مرکب از بوئینگ ، لاکهید - مارتین و Trw قراردادی به منظور ساخت نمونه‌ای کاربردی از سیستم هوابرد لیزری Abl برای رهگیری و انهدام موشکهای بالستیکی در حال پرواز امضا کرد. سیستم ضداسکاد Abl ، شامل یک لیزر شیمیایی یدید اکسیژن (coil) است که در برجی گردنده در دماغه بوئینگ 747-400f جاسازی شده است. هنگام گشتهای هوایی در ارتفاع بالا و در فاصله 250 کیلومتری پایگاههای موشکی دشمن ، Abl با استفاده از دوربینی فرو سرخ و از پس ابرها به دنبال شعله دنباله‌ای اسکادهای پرتاب شده می‌گردد. سپس خدمه به نشانه گیر لیزری سوئیچ می‌کنند تا موشک در حال پرواز رهگیری شده ، قسمت سوختش هدفگیری شود. با قفل شدن روی بدنه موشک ، سیستم ، اشعه لیزر را که ضخامتی برابر با قطر تیرهای تلگراف دارد، شلیک می‌کند، بدین ترتیب با بوجود آمدن سوراخی در مخزن سوخت ، موشک ظرف چند ثانیه منفجر و منهدم می‌شود.

البته نیروی مورد نیاز این سیستم بسیار زیاد است. سیستم مولد و مخازن شیمیایی یک لیزر سه مگاواتی حجمی بسیار (بیش از حجم یک جت) را اشغال می‌کند. هیچ جت جنگنده‌ای امکان حمل سوخت لیزری و نیروی مورد نیاز (برای سلاح لیزری) را ندارد. البته بوئینگ 747-400f فقط به دلیل حجم بزرگش (مخازن ذخیره آن ، ظرفیت مورد نیاز 50 پرتابه لیزری را دارد) برای این برنامه انتخاب نشده است بلکه توانایی پرواز این هواپیما در بالاترین ارتفاع به مدت 8 ساعت نیز مد نظر بوده است. دقت عمل لازم برای انهدام اسکادها از راه دور معادل به گودال انداختن یک توپ گلف از فاصله 65 کیلومتری است. علی‌رغم اینکه پرواز در ارتفاع 40000 پایی انجام می‌شود و هوا در این ارتفاع رقیق است، اما Abl نیز مواجه با مشکلات مربوط به انتقال اشعه ، مشابه همان مسائلی که موجب به تعویق افتادن تکامل لیزرها در میدان نبرد زمینی شده است، می‌باشد.

 

چند متر پس از خروج لیزر ، اشعه بر اثر آشفتگی جوی (گردبادهایی با تراکمهای مختلف) متلاشی و تجزیه می‌شود، اما سیستم کنترل اشعه در عرض چند صدم ثانیه با اندازه گیری این آشفتگیها اشعه را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که از تلاشی آن جلوگیری می‌شود. این کار را تعدادی آینه تنظیم شونده ، که خروجی لیزر را احاطه می‌کنند، تحت تأثیر سیگنالهای ورودی به سیستم و قبل از ورود اشعه به اتمسفر انجام می‌دهند. آزمایشگاه فیلیپس نیروی هوایی ، در آزمایشی، موشکهایی را از فاصله 48 کیلومتری رهگیری و منهدم ساخت.

در سال 1983، نیروی هوایی ، قدرت خود را در انهدام موشکهایی ساید و این بار در بکار گیری لیزر موجود در هواپیمای تغییر یافته Nkc135a از فاصله 10 کیلومتری به نمایش گذارد. سیستم Abl اولین آزمایش خود را در سال 2002 میلادی به انجام رساند و سپس در سال 2004 میلادی تولید 7 فروند یوئینگ مجهز به این سیستم با هزینه‌ای معادل 5 میلیارد دلار آغاز شد. در سال 2006 و درست همزمان با به کار گیری نسل جدید موشکهای اسکاد توسط کره شمالی ، این تجهیزات بکار گرفته می‌شوند. اما همه اینها اساسا متفاوت با آن سلاحهای تشعشعی علمی- تخیلی هستند که ارتش ایالات متحده از به کار گیری آنها در میادین نبرد منصرف شد.

کاربردهای عملی دیگر

در اواخر دهه 80 میلادی ، ارتش آمریکا به مطالعه لیزرهای پوتوتیپ میان انرژی و کم انرژی پرداخت. این لیزرها برای نابود ساختن سیستم اپتیکی تانکهای دشمن و خیره کردن چشمان خلبانان و تک تیراندازانی که با استفاده از دوربین سلاحهای خود در حال هدف گیری هستند بکار می‌رود. ارتش آمریکا حتی در زمان جنگ خلیج فارس یک لیزر میان انرژی به نام استینج ری را بر خودروی پیاده نظام برادلی سوار کرده بود. این سلاح عدسی سیستمهای اپتیکی تانکها و خودروهای دشمن را با ایجاد شکافی هرمی نابود می‌ساخت. البته این سلاح هرگز مورد استفاده قرار نگرفت. به عقیده جان الکساندر ، پژوهشگر سابق آزمایشگاه ملی لس آلاموس "پنتاگون چون نگران عکس العمل منفی مردم بود از استینج ری استفاده نکرد." علت چیست؟ شاید اینکه استینج ری نه تنها لنز پریسکوپها را نابود می‌کند بلکه موجب کور شدن فردی که از آن پریسکوپ استفاده می‌کند نیز می‌شود.

چشم انداز بحث

هم اکنون اخلاق ، در برابر لیزرهای میدان نبرد ، به عنوان یک مبارز طلبی فنی سد بزرگی را بوجود آورده است. در اکتبر سال 1995، چهارمین پروتکل به کنواسیون ژنو الحاق گردید و به موجب آن بکار گیری لیزرهای کور کننده در جنگ ممنوع اعلام شد. چند هفته قبل از آن ، پنتاگون سفارشی را که برای ساخت نوعی لیزر کور کننده به نام دیزر داده بود پس گرفت. این سلاح (سیستم اقدامات مقابله ای لیزری) بر روی لوله تفنگ ام 16 نصب می شد و به پیاده نظام این امکان را می داد که سیستم های کنترل آتش دشمن را از فاصله بیش از 2 کیلومتری نابود کرده ، سربازان دشمن را کور کنند.

بسیاری از کشورها ، پروتکل مزبور را محترم شمردند. چینیها آشکارا از بکار گیری سیستمی مشابه خودداری کردند. به گفته الکساندر "در هنگام جنگ ، شما می‌توانید دشمن را با استفاده از گلوله و یا انفجار بکشید و نیز می‌توانید قانون وی را با استفاده از لیزر خاکستر کنید، اما حق کور کردنش را ندارید، چشم موضوعی احساسی است." بجز مسائل اخلاقی ، ارتش در عملی بودن استفاده نظامی از لیزر دچار تردید است. طول تفنگهای لیزری قابل حمل در حال حاضر زیاد است وحتی اگر مخازن شیمیایی و باتریهای مربوطه جمع و جور ساخته شوند، نیروی موجود فقط کفاف تعداد محدودی شلیک را می‌دهد. الکساندر اضافه می‌کند "هیچ نیازی به این قبیل سلاحها وجود ندارد. ارتش ایالات متحده نمی‌خواهد به جای سلاحی قابل اطمینان ، از سیستمی سری و با منفعت محدود استفاده نماید. شما نمی‌توانید هم لیزر را حمل کنید و هم یک سلاح متعارف را."

آیا مهندسان می‌توانند مشکلات مربوط به نیروی مورد نیاز لیزرها را حل کنند و به این هدف نظامی دست یابند که سلاحی قابل حمل و با مهمات نامحدود بسازند. هولومن می‌گوید: "من جدا تردید دارم که بتوانیم سیستمی قابل حمل توسط انسان بسازیم."

 

دو تصویر بسیار زیبا

 laser weapens- سلاح لیزری

 

سلاح لیزری-laser weapons

 

منبع


ادامه مطلب
نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

تمیز كردن نانولوله‌ها به كمك نور ليزر

تعداد زيادي از کاربردهاي نانولوله‌ها، نيازمند نانولوله‌هاي کربني خالص و بدون نقص هستند؛ اما خالص‌سازي اين نانومواد بسيار مشکل است. اخيراً محققان مؤسسه پلي‌تکنيک ويرجينيا يک روش تميزکننده ساده، غيرشيميايي و سريع را توسعه داده‌اند که در آن يک پرتو ليزر به نانولوله‌ها تابيده مي‌شود و لاية کربن بي‌شکل آلودکننده را حذف مي‌کند. اگرچه نانولوله‌ها داراي ناخالصي‌هايي هستند که معمول‌ترين آنها يک لايه کربن بي‌شکل است که در امتداد طول نانولوله روي آن مي‌چسبد، نانولوله‌هاي کربني به‌دليل ساختار بلوري بي‌نظريشان خواص مکانيکي و


ادامه مطلب
نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

جمعه 1386/08/11 5:6

هولوگرافي

بخش دوم

4- تقسيم بندي هولوگرام ها

انواع بسيار متفاوتي از هولوگرام ها موجودند . هولوگرام ها بر طبق خاصيت ماده اي كه در الگوي تداخلي ضبط مي شود، شاخص پراش هولوگرام ، جهت پرتوهاي ضبط شده نسبت به هولوگرام وساختار دستگاه نوري كه براي ضبط كردن وبازسازي هولوگرام استفاده مي شود، طبقه بندي مي شوند.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

سه شنبه 1386/08/08 5:17

هولوگرافي

بخش اول

هولوگرافي روش تهيه تصاوير سه بعدي با استفاده از نور مي باشد .يعني با استفاده از خواص نور مي توانيم يك تصوير هولوگرام ايجاد كنيم . البته هر نوري براي ضبط يك تصوير هولوگرام مناسب نيست .در اين مقاله اصول هولوگرافي، مشخصات نور لازم، موادي كه به عنوان ضبط كننده تصاوير هولوگرام مورد استفاده قرار مي گيرند شرح داده مي شود.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

جوشکاری ورق st14 مورد استفاده در ساخت بدنه خودرو با استفاده از لیزر ND;YAG  پالسی

این تحقیق اثر تغییر پارامترهای مختلف لیزر Nd:YAG  پالسی در جوش لب به لب ورق استیل کم کربن از نوع st14 به ضخامت 0/7mm مورد استفاده در ساخت بدنه خودرو بررسی شده است. فراهم شدن شرایط ایجاد حفره کلیدی در جوشکاری لیزری جهت دستیابی به عمق جوش و استحکام نهایی، ضروری است. به نظر می رسد در جوشکاری لیزری ورقهای کم ضخامت ایجاد حفره کلیدی و حفظ آن شدیدا وابسته به پارامترهای لیزر و دیگر پارامترهای فرآیند است. محدوده مناسب قله توان و نیز پهنای پالس های لیزر بستگی به جنس ماده دارد و عمق نفوذ جوش همزمان به چگالی قله توان پالس و توان متوسط لیزر وابسته است.

ادامه مقاله

 

منبع

نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

تاثیر امواج آکوستیکی بر آهنگ تکرار لیزرهای TEA-CO2 با آهنگ تکرار بالا

 

یکی از مزایای لیزرهای TEA-CO2 امکان داشتن آهنگ تکرار پالس بالا است. از عواملی که باعث محدود شدن آهنگ تکرار در لیزرهای TEA-CO2 با آهنگ تکرار بالا (HRR) می شود، اختلال چگالی گاز را می توان نام برد، یکی از مؤثرترین عوامل مختل کننده چگالی گاز و محدود کننده تعداد پالس ها در لیزرهای HRR تولید امواج آکوستیکی است. در این مقاله برای بررسی نقش امواج آکوستیکی در محدود کردن فرکانس تکرار پالس ها در لیزهای HRR یک مدل ریاضی مطرح شده، در این مدل کانال گاز لیزر را به عنوان یک تشدید کننده آکوستیکی در نظر گرفته و طیف امواج آکوستیکی را بر حسب فرکانس تکرار پالس ها بدست آورده ایم و در مورد محدوده مناسب فرکانس بحث کرده ایم.

ادامه مقاله

منبع

نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

مقدمه ای براندازه گیری یکشنبه 1386/07/29 6:17

مقدمه ای براندازه گیری 

اندازه گیری چیست ؟ چگونه می توان اندازه گیری کرد ؟ روشها و تجهیزات اندازه گیری چیستند ؟ و .... .

اندازه گیری مهارتی است که میان نظریه علمی و دنیای واقعی رابطه ایجاد می کند، اندازه گیری هنری است که در حال حاضر تکنولوژی پیشرفته حامی آن است. واندازه گیری اساس کار یک محقق در آزمایشگاه و یا یک تکنسین در صنایع و کارخانجات و .... است. اما شیوه وروش انجام اندازه گیری مهمتر از اندازه گیری است.

 
ادامه مطلب
نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

استفاده از لیزر برای ضدعفونی کردن خون

محققان در آمریکا کاربرد جدیدی برای فناوری لیزری ارایه کرده اند که بر اساس آن می توان خون را ضدعفونی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این تکنیک جدید که به وسیله دو محقق پدر و پسر در آمریکا ارایه شده است، ویروس های خونی با استفاده از لیزر از خون حذف می شوند.

این تکنیک که محققان امید زیادی به موثر بودن آن در درمان های پزشکی بسته اند به نوعی برای ضدعفونی کردن خون به کار گرفته خواهد شد. در این تکنیک مدرن محققان از پرتوی لیزری با پالس هایی استفاده کرد که تنها جند ثانیه طول عمر دارند.

یکی از این محققان یعنی شا وی دیوید تسن از دانشگاه جان هاپکینز گفت: ما مدتها به دنبال ارایه روشی نوین برای جداکردن خون از فاتوژن های خطرناک از جمله ویروس HIV و هپاتیت C بوده ایم.

به عقیده وی تکنیک های فعلی که در آنها از رادیو ایزوتوپ و پرتوافکنی ماوراء بنفش استفاده شده است نمی توانند جهش های خونی را به خوبی شناسایی کنند.

از این رو استفاده از لرزش های مافوق صوتی تنها شیوه موثر برای از بین بردن این فاکتورها بوده است اما پدر این محقق ایده بهتری دارد.

وی که از متخصصان لیزر در آمریکاست می گوید: لیزرها برخلاف مافوق صوت می توانند به آب جاذب انرژی که اطراف ویروس ها قرار دارند نفوذ کرده و مستقیما فاتوژن را از بین ببرند.

منبع خبر :  خبرگزاري مهر

نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

بهبود سطوح شیشه ای در مقیاس نانوبا استفاده از

 لیزر ضربه ای با طول موج nm 1064

 

     ما روشی را برای ساخت نمونه های در مقیاس نانو بر روی شیشه بوروسیلیکات با استفاده از لیزر نئودیمیم : ایتریوم – آلومینیم (NM1064-NS10) و با استفاده از یک نانو سیستمهای کروی ارائه می نمائیم . اعتقاد بر این است که جذب غیر خطی منطقه نوری ایجاد شده بین ذرات کروی نمونه و شیشه.دلیل اولیه برای ایجاد اشکال نانونی بر بستر شیشه است با تاباندن پرتوی اشعه لیزر


ادامه مطلب
نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

ماشين‌كاري به كمك ليزر و چشم‌انداز آينده آن 

 Laser Machining and its Growing

نرخ رشد ثبت شده از نرخ متوسط استفاده از ماشين‌هاي ابزار نشان مي‌دهد كه بخش ليزر آينده درخشاني خواهد داشت. اين نوع ماشين‌ها در آينده انعطاف بيشتري خواهند يافت و عملكرد و قابليت اعتماد آنها با نيازهاي آينده سازگار خواهد بود. در آينده فروش ماشين‌هاي ليزر، وسيع‌تر از


ادامه مطلب
نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

کاربرد لیزر در دندان پزشکی یکشنبه 1386/02/09 16:47

کاربرد لیزر در دندان پزشکی

کاربرد لیزر بسیار مختلف و متنوع است. از یك سی دی خوان ساده در كامپیوتر و یا اشعه ای كه برای خواندن «باركد» اجناس و نام محصولات در فروشگاه ها به كار می رود، گرفته تا بررسی یك میكروب از نظر وزن و تعیین میزان وزن هسته سلول، از لیزر بهره گرفته می شود.
اندیشه و فكر اولیه لیزر به آلبرت اینشتین در سال ۱۹۱۶ همزمان با ارائه «تئوری نشر برانگیخته»


ادامه مطلب
نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

کنترل سرعت واکنش‌های شیمیایی با لیزر

فیزیکدان‌های کانادایی برای نخستین بار از نور لیزر به عنوان یک کاتالیست برای کنترل واکنش‌های شیمیایی استفاده کردند. به گزارش سرویس «فن‌آوری» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این روش‌ می‌تواند ابزاری مناسب برای دستکاری خواص مواد در سطح مولکولی باشد.

بقیه در ادامه مطالب


ادامه مطلب
نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

فاصله یاب های لیزری چهارشنبه 1385/12/23 12:56

فاصله یاب های لیزری

مقدمه وتاريخچه

 1ـ مقدمه :

 اندازه گيري طول وزاويه اساس اكثر عمليات نقشه برداري را تشكيل مي دهد اندازه گيري مستقيم فاصله يكي از دشوارترين عمليات از نقطه نظر اجرايي است خصوصا اينكه دقت بالايي هم مورد نياز باشد  در نتيجه روشهاي مختلفي براي اندازه گيري غير مستقيم طول ابداع شده است كه يكي از آنها بكارگيري  طولابهاي الكترونيكي است .


ادامه مطلب
نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

پنجشنبه 1385/12/17 20:38

اصول كلي درمان ليزرهاي كم توان

 

استفاده از ليزر در پزشكي براساس واكنشهاي متفاوت نور با بافت قرار دارد كه بسته به توان انرژي نوراني اين واكنشهاي فتوبيولوژيك به 3 دسته تقسيم مي شوند:

واكنشهاي خنثي: در طي آن پروسه هاي بيولوژيك در واكنش با نور تغيير نمي يابد. از اين اثر غيراختلالي در جهت ساخت دستگاههاي تشخيص پزشكي استفاده مي شود.

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

کاربرد لیزر در دندانپزشکی پنجشنبه 1385/12/17 20:36

کاربرد لیزر در دندانپزشکی

درمان ضایعات عروقی با لیزر

لیزر در جراحی حنجره

كاربرد ليزر کم‌توان در ترميم زخم و اثرات ضد درد آن

كاربرد ليزر در اندودانتيكس 

اصول كلي درمان ليزرهاي كم توان  

كاربردهاي ليزر هاي كم توان در دندانپزشكي

ليزر در جراحي دهان و فك و صورت

كاربردهاي ليزر پرتوان در دندانپزشكي 

ليزر در جراحي دهان و فك و صورت

بسياري از خصوصيات ذاتي ليزرها كه به آنها امكان انجام جراحي بر روي بافت هاي نرم را مي دهند در روند به كارگيري اين ابزار جراحي براي درمان ضايعات بدخيم حفره دهان و بافت هاي مجاور آن مفيد هستند. توانايي ليزر در توليد هموستاز به كمك مسدود ساختن عروقي كه قطر آنها حتي از خود شعاع ليزر كوچكتر است، بسيار جالب توجه مي باشد. زيرا به ما اين امكان را مي دهد كه يك جراحي بسيار دقيق در يك محيط خشك و بدون خونريزي را به انجام رسانيده و همچنين با بستن عروق امكان توسعه و انتشار سلول هاي سرطاني در حين عمل را به صفر تقليل دهيم.

نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

کاربردهای لیزر چهارشنبه 1385/12/02 16:1

کاربردهای لیزر

کاربرد در پزشکی : چاقوی لیزری، مته لیزری و جراحی لیزری ، ساخت چاقوی ظریف لیزری ، جلوگیری از خونریزی جراحیها و...

کاربرد در صنعت : جوشکاری لیزری، برشهای لیزری، برش الماس، مسافت یاب لیزری و تراشکاری ، سوراخ کردن با لیزر و...

کاربردهای نظامی : ردیاب لیزری، تفنگ لیزری و ردیاب لیزری ، فاصله یاب لیزری ، بمب لیزری و...

یکی از کاربرد اساسی لیزر در اسپکتروسکوپی است.

سرمایش لیزری و تولید دماهای خیلی پایین.

 ليزر مخفف عبارت:  Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation

می‌‌باشد. و به معنای تقويت نور توسط تشعشع تحريک شده است. اولين ليزر جهان توسط « تئودور مايمن » اختراع گرديد كه در آن از ياقوت استفاده شده بود. در سال ۱۹۶۲ پروفسور علی جوان, اولين ليزر گازی را به جهانيان معرفی نمود و بعدها نوع سوم و چهارم ليزرها که ليزرهای مايع و نيمه رسانا بودند اختراع شدند. در سال ۱۹۶۷ فرانسويان توسط اشعه ي ليزرِ ايستگاههایِ زمينيشان, دو ماهواره ي خود را در فضا تعقيب کردند, بدين ترتيب ليزر بسيار کار بردی به نظر آمد. نوری که توسط ليزر در يک سو گسيل می‌‌گردد بسيار پر انرژي و درخشنده است و قدرت نفوذ بالايی نيز دارد به طوري که در الماس فرو می‌‌رود.

امروزه استفاده از ليزر در صنعت به عنوان جوش آورنده ي فلزات و چاقوی جراحی بدون درد در پزشکی بسيار متداول است. ليزرها سه قسمت اصلی دارند :

 1) پمپ انرژی يا چشمه ي انرژی: که ممکن است اين پمپ اپتيکی يا شيميايی و يا حتی يک ليزر ديگر باشد.

 2) ماده ي پايه و فعال: که نام گذاری ليزر بواسطه ي ماده ي فعال صورت می‌‌گيرد.

 3) مشدّد کننده ي اپتيکی: كه شامل دو آينه ي بازتابنده ي کلی و جزئی می‌‌باشد

جنس امواج نور ،از نوع امواج الکترومغناطيسی هستند که برای انتشار احتياجي به محيط مادی ندارند. يک موج الکترومغناطيسی ترکيبی است از دو ميدان عمود بر همِ الکتريکی و مغناطيسی .

نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

جوشکاری فلزی توسط لیزر دوشنبه 1385/11/23 11:9

جوشکاری فلزی توسط لیزر

جوشکاری توسط پرتو لیزر در تولیدات صنعتی بشکل روزافزونی در حال گسترش است و دامنهٔ استفادهٔ آن از میکرو الکترونیک تا کشتی سازی گسترده شده است. تولید انبوه خودکار در این بین از بیشترین توسعه برخوردار گشته‌اند که این پیشرفتها را می‌توان مرهون عوامل زیر دانست

حرارت ورودی محدود منطقهٔ حرارت پذیرفتهٔ کوچک میزان ناصافی اندک سرعت بالای جوشکاری این خصوصیات جوشکاری لیزری را گزینهٔ منتخب بسیاری از قسمتهای صنعتی کرده که از جوشکاری مقاومتی در گذشته استفاده میکردند. با توجه به خصوصیات منحصر به فرد این روش می‌توان بکارگیری گستردهٔ آنرا در زمینهٔ کاربردهای مختلف انتظار داشت.

فرآیندهای ترکیبی که از ترکیب لیزر و قوس MIG  استفاده می‌کنند برای قرار گرفتن بر سطحی که بایستی جوشکاری در آن انجام شود طراحی شده اند. علاوه بر این تجهیزات ویژهٔ بکار گرفته شده بشکل قابل توجهی ابزارهای مورد نیاز برای آماده سازی لبهٔ مورد نظر برای جوشکاری را کاهش می‌دهند. آلیاژهایی که برای سیمهای پر کننده در قسمت درز گیری بکار میروند باعث یکدست شدن فیزیکی آن ناحیه میشوند. علاوه بر این فرآیندهای ترکیبی بکار گرفته شده قادر اند سرعت انجام کار را بشکل قابل توجهی افزایش دهند. همچنین در نفوذ عمقی و درزگیری کلی هم موثرند. پیشرفتهای بی نظیر اخیر در زمینهٔ دیودهای لیزری موقعیت جدیدی را برای حل مشکلات همیشگی صنعتی فراهم کرده است. البته باید در نظر داشت که این فرآیندها برای همگون شدن با قسمتهای مورد نظر بایستی بشکلی اختصاصی تغییر یابند.

لیزرهای دی اکسید کربنی قدرتمند 2-10kw  در حال حاضر در جوشکاری بدنهٔ اتومبیلها، قسمتهای حمل و نقل، مبادله کننده‌های حرارتی و پر کردن حفره ها مورد استفاده قرار میگیرند. سالها لیزرهای یاقوتی کمتر از500w  برای جوش بخشهای کوچک مورد استفاده قرار می‌گرفتند. برای مثال قسمتهای کوچک و ظریف ابزارهای پزشکی، بسته‌های الکترونیکی و حتی تیغ های اصلاح صورت. لیزرهای یاقوتی چند کیلوواتی از گذراندن پرتو از فیبرهای نوری استفاده میکردند. اینکار بسادگی توسط روبوت ها انجام می‌شد و دامنهٔ وسیعی از کاربردهای سه بعدی مثل برش لیزری و جوش بدنهٔ اتومبیلها را ممکن میکرد.

پرتو لیزر در نقطهٔ کوچکی متمرکز می‌شود و باشدتی که در آن نقطه ایجاد می‌کند باعث ذوب و حتی بخار کردن فلز می‌شود. برای تمرکز نیروی لیزرهای دی اکسید کربنی قدرتمند، آینه‌های خنک شونده توسط آب بجای عدسی ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند. جوشکاری بطور کلی به دو شکل انجام می‌شود. در شکل هدایتی جوشکاری، حرارت از طریق هدایت گرمایی به فلز منتقل می‌گردد. این روش مختص لیزرهای یاقوتی نسبتا کم انرژی تر است کهم معمولا جوشکاری های کم عمق تر با آنها انجام می‌شود. جوشکاری با لیزرهای پر انرژی معمولا در پر کردن حفره ها مورد استفاده قرار میگیرد. در این قسمت است که ذوب و تبخیر فلز اتفاق می‌‌افتد
نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

هولوگرام دوشنبه 1385/05/30 2:12

هولوگرام

 

مقدمه

تمام نگاری یک تکنیک انقلابی است که عکسبرداری سه بعدی (یعنی کامل) از یک جسم و یا یک صحنه را ممکن می‌کند. این تکنیک در سال 1948 توسط گابور ابداع شد (در آن زمان به منظور بهتر کردن توان تفکیک میکروسکوپ الکترونی پیشنهاد شد) و بصورت یک پیشنهاد عملی در آمد، اما قابلیت واقعی این تکنیک پس از اختراع لیزر نشان داده شد.

 

ایجاد هولوگرام

 

برای ایجاد هولوگرام به یک چشمه نور همدوس که در آن ، امواج همفاز هستند (نور لیزر) نیاز داریم. اساس تمام نگاری به این صورت است که باریکه لیزر بوسیله آینه که قسمتی از نور را عبور می‌دهد، به دو باریکه (بازتابیده و عبوری) تقسیم می‌شوند. باریکه بازتابیده مستقیما به صفحه حساس به نور برخورد می‌کند، در حالی که باریکه عبوری جسمی را که باید تمام نگاری شود روشن می‌کند. به این ترتیب قسمتی از نوری که از جسم پراکنده شده هم روی صفحه حساس (فیلم) می‌افتد. به علت همدوس بودن باریکه‌ها یک نقش تداخلی از ترکیب دو باریکه روی صفحه تشکیل می‌شود.

حالا اگر این فیلم ظاهر شود و تحت بزرگنمایی کافی بررسی شود، می‌توان این فریزهای تداخلی را مشاهده کرد. فاصله بین دو فریز تاریک متوالی معمولا حدود 1 میکرومتر است. این نقش تداخلی پیچیده است و هنگامی که صفحه را بوسیله چشم بررسی می‌کنیم به نظر نمی‌رسد که حامل تصویر مشابه با جسم اولیه باشد، اما این فریزهای تداخلی در واقع حامل ضبط کاملی از جسم اولیه است (هولوگرام انعکاسی یکی از انواع فراوان هولوگرامهاست).

مشاهده هولوگرام

برای مشاهده هولوگرام باید نور را تحت همان زاویه دسته پرتو اصلی که به هنگام عکسبرداری بر فیلم تابانده‌ایم، بر فیلم بتابانیم. در این صورت نمونه‌های تداخلی مضبوط بر فیلم نور را پراش داده چنان منعکس می‌کنند که جهت و شدت امواج تابشی اصلی ، که به هنگام عکسبرداری ایجاد شده است، مجددا بوجود آید. حال فرض کنید که صفحه ظاهر شده را دوباره به محلی که در معرض نور قرار داشت باز گردانیم و جسم تحت مطالعه را برداریم..

باریکه بازتابیده اکنون با فریزهای روی صفحه برهمکنش می‌کنند و دوباره در پشت صفحه یک باریکه پراشیده ایجاد می‌کند. بنابراین ناظری که به صفحه نگاه می‌کند جسم را در پشت صفحه می‌بیند، طوری که انگار هنوز هم جسم در آنجاست. هر یک از دو چشم ، هر نقطه مفروض را بواسطه یک نمونه تداخلی جداگانه مشاهده می‌کند. بدین ترتیب برای هر نقطه از تصویر ، ناظر یک تصویر مجازی سه بعدی را پشت صحفه هولوگرافی شناور است، می‌بیند. با تغییر شدت نور که در نتیجه تغییر زاویه مشاهده ، ایجاد می‌شود، چنین می‌نماید که شی در پشت هولوگرام واقعا وجود دارد.

خصوصیات تمام نگاری

یکی از جالبترین خصوصیات تمام نگاری این است که جسم بازسازی شده رفتار سه بعدی نشان می‌دهد، بنابراین با حرکت دادن چشم از محل تماشا می‌توان طرف دیگر جسم را مشاهده کرد. توجه کنید که برای ضبط تمام نگار باید سه شرط اصلی را برآورد:.

1.     درجه همدوسی نور لیزر باید به اندازه کافی باشد تا فریزهای تداخلی در روی صفحه تشکیل شود.

2.  وضعیت نسبی جسم ، صفحه و باریکه لیزر نباید در هنگام تاباندن نور به صفحه که حدود چند ثانیه طول می‌کشد تغییر کند. در واقع تغییر محل نسبی باید کمتر از نصف طول موج لیزر باشد تا از در هم شدن نقش تداخلی جلوگیری کند.

 1. قدرت تفکیک صفحه عکاسی باید به اندازه کافی زیاد باشد تا بتواند فریزهای تداخلی را ضبط کند.

 کاربرد

تمام نگاری به عنوان یک تکنیک ضبط و بازسازی تصویر سه بعدی بیشترین موفقیت را تا کنون در کاربردهای هنری داشته است تا در کاربردهای علمی. اما بر اساس تمام نگاری از یک تکنیک تداخل سنجی تمام نگاشتی در کاربردهای علمی به عنوان وسیله‌ای برای ضبط و اندازه گیری واکنشها و ارتعاشات اجسام سه بعدی استفاده شده است. عکس دو بعدی ، نور را در همه جهات، با شدتی یکسان منعکس می‌سازد.

 

نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

کاربرد لیزرهای کم توان

 

کاربرد های ليزردرمانی کم توان که در مقالات  جهانی به آنها اشاره شده است:

 

ليزردرمانی بيشتر در تخصص هايي مثل  درماتولوژی ، تراماتولوژی ، طب ورزش ، ارتوپدی ، دندانپزشکی ، اورولوژی ، ژينکولوژی  ، پزشکی عمومی ، دامپزشکی ، فيزيوتراپی  و غيره استفاده ميشود .دردهای مزمن -  دردهای حاد (تروماتيک) - دردهای گردن و پشت -  تندينيت (التهاب تندون) - آسيب های ورزشی - نقاط ماشه ای دردناک - سندرم تونل کارپ مچ دست - سندرم دست تنيس بازان يا گلف بازان - آکنه - اگزما - بيماری آی بی اس - بيماری بی اختياری ادراری عصبی-  حالات التهابی پوست - زخمها و سوختگيها - زخمهای ديرجوش (مثل زخم پای ديابتی) - آرتريت روماتوييد - فيبروميالژيا - لنف ادم -آستئو آرتريت - سردردهای ميگرنی - نورالژی پست هرپتيک (مثل درد پس از زونا) - کلوييد و اسکار - سينوزيت - ورم لوزه ها - بيماريهای مفصل فک - کاهش شنوايی - بيماری مينيرز گوش - وزوز گوش - سرگيجه و ....

 

 اثر ضد التهاب

 • تقويت تکثير سلولهای ايمنی(تقويت پاسخ ايمنی ، افزايش فعاليت سلولهای NK و غيره)
 • افزايش فعاليت لنفاتيکی(درناژ)
 • بهبود گردش خون مويرگی(اتساع رگ)
 • کاهش ورم(بازجذب ادم و هماتوم)
 • کاهش اندازه منطقه انفارکتوس در قلب و مغز
 • کاهش موکوزيت(التهاب موکوزا) پس  از شيمی درمانی و اشعه درمانی

کاهش درد (تسکين بخش)

 • القای آزاد شدن بتا اندورفين
 • افزايش توليد ATP
 • افزايش پتانسيل قابل اندازه گيری در روی غشای سلولهای عصبی
 • ريلاکس شدن ماهيچه و افزايش آستانه درد فشاری                 (pressure pain threshold)
 • کاهش فعاليت ماشه ای( trigger) (مثل درد ميوفاسيال و فيبروميالژيا)
 • فعال نمودن نقاط طب سوزنی (آکوپانکچر)

باز سازی

 • تحريک سرعت ميتوز در مکانيسم ترميم(استخوان  ، بافت اپيتليوم و ماهيجه ای)
 • تقويت ساخت مجدد عصب محيطی پس از آسيب
 • کاهش پروسه اضمحلال سيستم اعصاب مرکزی
 • تقويت بقای سلولهای مغزی پس از ايسکمی گذرا (TIA)
 • تسريع زايش مويرگهای جديد    (neoangiogenesis)
 • کاهش يا حذف تشکيل بافت اسکار
 • افزايش سنتز کلاژن (تکثير فيبروبلاست ، افزايش قدرت کششی و الاستيسيتی

منبع  : سایت  http://www.laserdarmani.com

نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |

درمان بيماري ديابت با ليزر کم توان

 

ديابت شيرين يک بيماري تحليل برنده است که چندين عارضه جدي را سبب ميشود و تاکنون براي آن درمان شناخته شده اي معرفي نشده است . فقط در امريکا در حدود شانزده ميليون نفر از ديابت شيرين رنج ميبرند. از اين تعداد يک ميليون نفر ديابت نوع يک و هفت ميليون نفر ديابت نوع دو و هشت ميليون نفر نيز داراي ديابت نوع دو بدون اطلاع و تشخيص هستند . اين بيماري و عوارض آن همه ساله پانزده درصد از بودجه مراقبت هاي بهداشتي آمريکا را بخود اختصاص ميدهد دانشمندان پيش بيني نموده اند که شش سال ديگر (سال2010) 220 ميليون نفر از ديابت رنج ميبرند . ترک نمودن کنترل ديابت باعث پديد آمدن عوارض خطرناکي مثل کوري ، بيماري کليوي ، آسيب عصبي ، بيماري قلبي ، سکته مغزي و غيره ميشود . در اين گير و دار سازمان هوا فضايي آمريکا (ناسا) نيز به جمع مبارزين با اين بيماري اضافه شده است. هدف انها رشد دادن يک کريستال انسولين در ايستگاه شاتل فضايي است که اين کيفيت در روي زمين قابل دستيابي نيست. بهر حال توليد انسولين فضايي بنظر نميرسد انسان را از دست بيماري ديابت برهاند چون علت بروز انواع ديابت چيز هاي ديگري نيز ميباشد .در عوض ما مجبوريم روشي بيابيم که بر ارگانيزم انساني اثر نمايد بطوري که در عملکرد سلولي ، بافتي ، عضوي و سيستمي آنچنان تغييري ايجاد نمايد که قند خون به محدوده طبيعي برگشته و عوارض ديابت نيز ناپديد گردد. اين آرزو فعلا با روشهاي دارويي امروزي مثل تزريق داروي پايين آورنده قند خون و يا خوردن قرص ممکن نيست . ولي با روش Bioresonance Information Quantum باعث ياد آوري اطلاعات لازم براي عملکرد طبيعي بدن که بخاطر پيشرفت بيماري از دست رفته است ميشود، و نيز انرژي لازم براي ارگانيزم فاقد انرژي را جهت برگشت عملکرد فيزيولوژيک آن به مقادير طبيعي و ريشه کني بيماري تامين مينمايد. با توجه به تجربيات سودمندي که در زمينه علم جديد ليزردرماني بدست آمده است روش ماهرانه اي براي درمان ديابت نوع يک و دو بکمک ليزردرماني Bioresonance Information يا (BILT) ابداع شده است که در آن بيماران ديابتي بدون نياز به انسولين و قرص قند و يا رژيم غذايي شديد به زندگي طبيعي بازميگردند. جراحي و درمانهاي شيميايي هيچکدام نتوانسته اند بيماري قند را درمان نمايند. طب ليزري بکمک طب کوانتوم آمده و تاثير پيشرونده و سودمندي در درمان بيماري ها گذاشته است. ليزردرماني کم توان (Low Level Laser Therapy) يا LLLT ابتدا بمنظور انرژي بخشيدن به ارگانيزم بيمار مورد استفاده قرار گرفت. بعدهادر طي کار LLLT پديده جذب رزونانس (resonance absorption phenomenon)کشف شد .در همان اوايل کاربرد ليزردرماني کم توان پديده جذب رزونانس بعنوان راه رسيدن ادراکي به ماهيت بيماري، به جهت اثر گذاري مستقيم بر آن ارگانيزم در سطح اتمي و مولکولي توسعه پيدا کرد . ليزردرماني کم توان ميتواند بصورت ليزردرماني Bioresonance Information انجام شود از آن جهت که اولا هيج عارضه خطرناکي ندارد ثانيا ميتواند بصورت يک درمان بسيار مؤثر در برطرف نمودن هر قسمتي از بيماري و حتي قوي تر کردن ارگانهاي سالم نيز بکار رود.با مشاهده نتايج LLLT انجام شده در گروه ديابتي هاي با سنين مختلف ،اين عقيده را که هر بيماري ( با توجه به سطح عملکرد و وسعت ضايعه و نوع آسيب به آن ارگان) قابل برگشت است ثابت ميشود.

 

منبع :سایت  http://www.laserdarmani.com

 

 

نوشته شده توسط سید امین ابطحی  | لینک ثابت |